Kanvas-Tablo-LY-O-117

100 TL

70 TL

olcu(cm)

 

Kaplumbağa Terbiyecisi

 

Derviş kıyafeti giymiş bir adam. Başında sarığı, boynunda maşası, elinde neyi, ayaklarında çarığıyla kaplumbağaları izleyen sakallı bir ihtiyar. Sırtında, eskilerin fakir tası adını veridği, kaplumbağa sırtına benzeyen bir kap. Kaplumbağa Terbiyecisi nde yerde beş adet kaplumbağa. Sol dipet, çatı penceresine benzer bir pencere. Sıvası dökülmüş duvarlar, fayansla kaplı zemin...Peki kim bu adam? Burası neresi? Ya da adam tam olarak ne yapıyor? Kaplumbağa Terbiyecisi Osman Hamdi'nin ışığı ve renkleri en iyi kullandığı tablosu. Bir cami ya da medresenin tavan katında geçtiği anlaşılan sahnenin tek ışık kaynağı, küçük bir tavan penceresi. Işık, adamın ön kısmını baştan aşağı, aydınlatıyor. Kubbeli pencere boşluğunun üst kısımları açık maviye yakın bir renk almış. Resmin tamamı nerdeyse siyah,yeşil, sarı, toprak rengi, mor ve bu renklere ait karışımlardan oluşuyor.

Adamın kırmızı giysisi, diğer tüm renklere ait karışımlardan oluşuyor. Adamın kırmızı giysisi, diğer tüm renkler içinde en fazla göze çarpan renk. Başında ki sarıksa , doğuya özgüü renklerin neredeyse hepsini barındırıyor. Sarık resmin üst kısmında görülen renklerin birçoğu ile yaklaşık aynı tonlara sahip. Kaplumbağa Terbiyecisin de Adamın iki eliyle tuttuğu ney,kırmızı, mavi renklerin üzerinde yumuşak bir karşıtlık kuruyor. Bu da resmin sağ arka planına belli bir derinlik katıyor. Hafifçe öne eğilerek durna adamın başı, ya da sarığının tepersi, resmi dikey olarak bölecek şekilde yerleştirilmiş. Tablonun içeriğiyse son derece tartışmalı. Yaşlı adamın bir derviş kıyafetine sahip olduğu çok açık. Sırtında ki fakir tası onun dünya malında fazla gözü olmadığını gösteriyor. Adamın pazı ya da lahana yağragıyla beslediği kaplumbağalar, yemey bir süre önce başlamış. Çünkü bazı yapraklar yarı yarıya yenmiş halde. Acak kaplumbağalardan hiçbiri yerken görülmüyor. Sanki yavaş yavaş derviin ayakları dibine toplanmaya başlıyorlar. Sağda görülen iki kaplumbağaysa şölene gecikkmeli olarak katılıyor. Bu durumda, derviş, neyini az önce üflemiş kaplumbağaların tepkisini merak eder gibi durmaktadır.

Belki de iki kaplumbağa, neyden çıkan bu sesi duyduktan sonra gelmeye karar verdi. Kaplumbağ Terbiyecisi için yapılan yorumların bir kısmı, dervişin sabrını denediğini söylüyor. Bir kısmı da tabloda resmedilen adamın bizzat kendi olduğunu ileri sürüyor. Osman Hamdi Bey'in asıl sabrı , Osmanlı İmparatorluğunun o dönem ağır ileyen develet işlerine karşı gösteriyordu.

İLİŞKİLİ ÜRÜNLER